Sulama Sistemleri Özdere

Sulama sistemleri Özdere firmamız sizlere birinci sınıf hizmetler sunar. Damla sulama, teknik özelliklerinden dolayı adlandırılmıştır. Suyu doğrudan damlalar halinde köklere ulaştıran sisteme bu ad verilir. Damla sulama, sık ve hafif sulamaya dayanır. Gübreli ve gübresiz topraklarda kullanılan sulama çeşitlerinde su basıncı düşük kalmaktadır. Daha önce seralarda kullanılan damla sulama teknikleri, günümüzde açık alanlarda da popülerdir.

Damla sulama sistemleri nedir diye soranlar, teknolojinin nasıl bir altyapı için kullanıldığını bilmek isterler. Dispenser damlatıcılar, su depoları, daha kısa damla sulama sistemi boruları ve sulama suyu filtreleri gibi parçalar yardımıyla sulama işlemi sırasında insan gücü, enerji, basınç ve su kullanımı minimuma indirilmiştir.

Sulama Sistemleri Özdere Nedir?

Sulama sistemleri Özdere firmamız her alanda sizlere aktif pozisyonda hizmetler sunar. Damla sulama sistemlerinin avantajları dezavantajlarına göre oldukça fazladır. Toprağımızda giderek daha fazla çiftçinin damla sulama kullanmasının en önemli avantajları şunlardır:

  • Zamanlı damla sulama sistemleri günün her saatinde sulamaya izin verir. Rüzgar hızına bağlı olmayan bir sistem sayesinde çiftçilerimize büyük kolaylık sağlanıyor.
  • Daha az su sayesinde mahsulü strese sokmadan büyüme sağlanabilir.
  • Düşük basınç kullanımı sayesinde enerji tasarrufu sağlanır.
  • Damla sulama arazimizde mahsuller ortalama 2-3 hafta daha erken olgunlaşır.
  • Damla sulama, işçilik gereksinimlerini azaltır. Çiftçiler daha az harcar çünkü işgücü gereksinimleri büyük ölçüde azalır.
  • Buharlaşmanın su kaybını azalttığı, su kullanımında %50’lik bir azalma kaydedildi.
  • Gübreleme ve ilaçlama sulama ile birlikte uygulandığında etken maddelerden daha fazla verim alınır. Gübre ve zirai ilaç kullanımı yaklaşık %60 tasarruf sağlar.

Sulama Sistemleri Özdere Hizmetleri

Sulama sistemleri Özdere şirketimiz sunmuş olduğu hizmetlerle bütçe dostu hizmetler sunmaktadır. Damla sulama sistemleri maliyeti arazi özelliklerine göre değişmektedir. Farklı hava koşullarına maruz kalacak boruların özellikle zeminde yıllarca dayanıklılığı çok önemlidir. Kaliteli malzeme seçimi ilk aşamada maliyetleri artırırken sonraki yıllarda ikame maliyetlerinin oluşmasını engeller.

Damla sulama sistemleri özelinde bazı kullanıcılar, kurulum sırasında bir dalgıç pompa ile tanktaki su seviyesi düştüğünde tankı otomatik olarak dolduran bir sistemi teknolojiye entegre edebilir. Bu tür eklentiler genel maliyetlerin değişmesine neden olabilir.

Arsa alanı arttıkça arsa başına maliyet düşer. Damla sulama sistemleri kurulum maliyetinin yaklaşık 4-5 yıl olduğu söyleniyor. Kaliteli borular seçildiğinde döşenen borular 15 yıla kadar kullanılabilir.