Tarım, SULAMA SİSTEMLERİ İzmir için önemli ekonomik sektörlerden biridir. Akdeniz iklimi ile yazlar sıcak ve kurak; Kışları ılık ve yağışlı geçtiği için tarım alanlarında sulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tarım arazilerine ve büyük arazilere yatırım yapan ticari sektörler, sulama işlemlerinden faydalanacaktır. Sulama sistemleri İzmir uygulanması için tercih edilen yöntemler bu durumlar dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Bir Damla Sulama Sistemi Kurun

Bitki ve meyvelerin besin maddelerini doğal yöntemlerle alabilmeleri için damla sulama yöntemini önceliklerindendir. Kök ve gövdelerin su ihtiyacının bu yöntemle karşılanması bitkinin hızla büyümesini ve kurumasını önleyecektir. Kurulan damlama sistemi sayesinde geniş tarla ve bahçelerdeki bitkilerinizi aynı anda sulayabilirsiniz. İzmir sulama sisteminize damla sulama taktıktan sonra zamandan ve sudan tasarruf edeceksiniz.

Damla Sulamanın Faydaları Nelerdir? 

Damla sulama sistemi ile birçok alan daha az su ile verimli bir şekilde sulanır.Eğimli topraklarda erozyona neden olmadan sulama yapılabilir. Tüm araziler sulanmadığı için bitkiler ve ağaçlar arasında yabancı ot büyümesi olmadığından ilaç ve yabancı ot kontrolü maliyeti azalır.Tüm alanlar sulanmadığından, her sulamadan sonra ser toprak kırmak ve toprağı havalandırmak için sürmek neredeyse ortadan kalkar, işçilikten ve yakıttan tasarruf edilir.

Diğer sulama sistemleri İzmir ise bir sezonda maksimum 34 kez gübre uygulaması yapıldığından, her seferinde toprağa çok miktarda gübre karıştırılmakta veya serpilmektedir. Çoğu gübre, bitkiler tarafından emilmeden önce sulama suyuyla iyice yıkanır ve bazıları ortasında büyüyen yabani otlar tarafından ele geçirildi. Ayrıca, toprağın pH’ı genellikle yüksektir. Bazı gübreler topraktaki kolloid tarafından tutulur ve bitkiler tarafından kullanılamaz.

Damla Sulama Sistemin de Gübre Verimi

Damla sulamada gübre her sulamada veya iki sulamada uygulandığından gübre miktarı azar azar verilir. fosfor, nitrik ve sülfürik asit kullanılır, toprak PH’ını düşürür, normalde toprağımızda bulunan ancak Demir, Bakır, Çinko vb. alamaz. PH tarafından. Bitki büyümesi üzerinde doping etkisi olan eser elementlerin emilimi garanti edilir.

Tarlanın kapasitesine göre topraktaki su durumunu koruyarak, fazla su, az su, fazla dışkı vs. Ekinlerimizi streslerden korur: Toprağımızdaki tüm bitkilere aynı suyu ve gübreyi verdiğimiz için bütün ağaçlar aynı boydadır. Sulama istemleri İzmir düzenli sulama ve gübreleme ile daha erken hasat yapabilir ve  daha erken hasat edebiliriz.

Yağmurlama Sulama Kurulumu

Tarlada yetiştirilen sebze, meyve ve mahsul gibi ürünler için suyu desteklemede etkili olan İzmir sulama sisteminin uygulama tekniğini bir düşünün. Damla sulama sistemleri  farklı olarak Yağmurlama sulama sistemi kurulumu ile aynı zamanda bitkiler için buğulanma sistemi de toprağın kurumasını önlemeye yardımcı olur.

Emeksiz kurulan bu yöntem sayesinde tarlalarınız daha verimli olacaktır. Sprinkler ve kurulumları, saha ve topografik koşullara bağlı olarak farklı şekillerde ayarlanmaktadır. Yüksek kaliteli sulama ekipmanları ve hızlı kurulum sayesinde, işlemler çiftçi için hiçbir bekleme ve zorluk olmadan profesyonelce gerçekleştirilmektedir.

Yağmurlama Sistemi İle Donmadan Nasıl Korunabilirim?

Ortam sıcaklıkları donma noktasının altına düştüğünde, toprağa ve bitkilere su püskürtülerek dondan korunabilir. Bitki üzerinde su donmaya başlar başlamaz açığa çıkan ısının bir kısmı bitkinin yeşil kısımlarına ve çiçeklerine,  kalanı ise toprağa ve havaya gider. Bitki tarafından emilen bu ısı ile birlikte hava sıcaklığı keskin bir şekilde düşmedikçe veya suyun verdiği ısı kuvvetli rüzgârlar tarafından taşınmadıkça dona karşı iyi bir koruma sağlanabilir.

Damla sulama sistemleri sırasında hava neminde hafif bir artış da korumaya katkıda bulunur. Özetle yağmurlama sulama yöntemi ile sulama yapılarak dondan korunmanın temeli; su donduğunda çevreye verdiği 80 cal/gr ısıyı üretir. Dondan zarar görebilecek bitki kısımlarına eşit olarak serpilen su, bitki yüzeyinde ince bir film tabakası oluşturur.  Suyun ısıl iletkenliği yüksek olan buzu, bu enerjinin sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlar, bitki yüzeyine etkilidir ve bitki yüzey sıcaklığının korunmasını sağlar Bu işin en önemli kısmı donmuş suyu aynı oranda vermektir.

Yağmurlama Sisteminin Bitkilere Göre Dondan Koruma Sistemi

Sıcaklık donma noktasının altına düşer düşmez sulamaya başlanmalı ve bitki üzerinde oluşan tüm buzlar eriyene kadar durdurulmamalıdır. Ağacın üzerindeki buz örtüsünün kalınlığı, sıcaklığın donma noktasının ne kadar altında kaldığına ve düşük sıcaklık miktarına bağlı olarak 1.5-12 mm arasında değişmektedir. Bu nedenle çilek gibi küçük ağaçlar, meyve ağaçları ve diğer uzun ağaçlara göre düşük sıcaklıklardan daha iyi korunabilir.

Bazı küçük bitkilerin spreyleme ile- 6 ila -7°C arasındaki sıcaklıklardan 0°C derecede korunabileceği gözlemlenmiştir. Donmaya karşı koruma amaçlı tasarlanmış sprinkler sistemleri mutlaka onarılmalıdır. Çünkü belirli bir alanı sulamak için tasarlanmış bir sistem aynı alanı dondan korumaya uygun olmayabilir. Sistemin 2,5 mm/saatlik bir yağış hızı için planlanması durumunda, kabuğun donmasını önlemek için gereken sürekli su akışı yaklaşık 0,7 L/sn’dir. Yağış hızı 3 mm/saat ise, her beyan için 0.85-0.9 L/s’lik sürekli bir akış gerekli olacaktır.  Yağmurlama sulama ile  domates, kabak, biber, fasulye ve çilek, elma, armut, kayısı, narenciye ve asma gibi kısa gün bitkileri dondan korunabilir.

Damla sulama sistemleri ve donma koruması dondan korunacak alanın tamamını kaplayacak şekilde yerleştirilmelidir. Dondan korunması gereken yer meyve bahçesi ise (çok yıllık); Ana hat yer altından ve dallar (PVC ve PE) yer üstünden geçecek şekilde tasarlanmıştır. Donmaya karşı korumak için memenin çapı küçük  (26 mm) olmalıdır. Sistemin yağış hızı 3 mm/h’yi geçmemelidir. Ayrıca çok kuru rüzgarlı havalarda daha uzundur ve ağaçlar daha uzundur.

Yağmurlama Sisteminin Önemi

Yağış oranı gerekli olabilir. Donma sırasında sistem sürekli çalışmalıdır. Ertesi gün yapraklardaki buz kristalleri eriyene kadar sulamaya devam edin. Sistem operatörü, gece sıcaklık yükselse bile yağışı durdurmamalıdır. Sulamayı erken durdurmak hasara katkıda bulunabilir. Baş üstü sprinkler sistemlerinin tasarımında donmaya karşı koruma sağlamak için iki ana problemle karşılaşılmaktadır;

yağış oranı ve sulama aralığı. Kriyojenik korumada kullanılan sprinkler sistemlerinin çoğu tepe sprinkler şeklindedir.

Son zamanlarda dip sprinkler sistemlerine ilgi arttı. Tepegöz sprinkler sistemleri planlanırken; Arka arkaya 3 gece donma olacağı ve sprinkler sisteminin her gece 10 saat çalışacağı varsayılmıştır. Bu temelde, bir yedek su kaynağı oluşur. Seralarda don koruması için sprinkler sistemleri kullanılabilir.

Yağmurlama Yöntemiyle Toprak Nasıl Gübrelenir?

Yağmurlama sulamada bitkilere sulama suyu ile birlikte ticari gübreler de uygulanabilir. Bu sayede gübrenin sulama suyu ile birlikte toprağa aktarılması pratikte birçok kolaylık ve avantajı beraberinde getirmektedir. Gübreyi sulama suyuna çözünerek gücünü azaltır.Gübrenin zemine homojen dağılımını sağlar,